Step by Step

autor Anna Lukanova-Jakubowska

Kiedyś, gdy zaczynałam swoją przygodę w roli trenera, mój kolega – trener z Kanady udzielił mi cennej rady: “Powolutku do celu, wszystko w swoim czasie, nie przeceniaj swoich możliwości. Zawsze “step by step”.

 

Jako trener trzymam się pewnego planu: rozkładam na czynniki pierwsze wszystko, co może mieć wpływ na wynik końcowy, analizuję “krok po kroku” każdą z tych rzeczy, pracuje nad ich poprawą, wyciągam wnioski i staram się je zaimplementować do treningu.

Moim ulubionym dystansem w short tracku było 1000 m (średni czas: 83-92 sekundy). Dystans ten jest formą wysiłku beztlenowego, na który wpływ ma przede wszystkim adaptacja kwasomlekowa i funkcjonalność systemu tlenowego, który pełni rolę wspomagania glikolizy beztlenowej.

Swoich zawodników badałam testem stopniowanym VO2 max nie częściej niż co cztery tygodnie. Analiza wyników pozwalała mi odpowiednio dobrać obciążenie treningowe, tak aby nie przeszarżować, a jednocześnie móc zawsze osiągnąć w krótkim czasie to co sobie zaplanowałam.

Najlepsze wyniki tej pracy to:

  • Igrzyska Olimpijskie 2022: Furkan Akar 6 miejsce na 1000 m
  • Igrzyska Olimpijskie 2018: Magdalena Warakomska 12 miejsce na 1000 m
  • Młodzieżowe Igrzyska 2017: Kamila Stormowska 1 miejsce na 1000 m, Patrycja Markiewicz – 3 miejsce na 1000 m

Mój system „step by step” nigdy mnie nie zawiódł! Polecam!

You may also like

Ta strona wykorzystuje pliki cookies do swojego prawidłowego działania. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Cookies. Czy zgadzasz się na ich wykorzystywanie? Zgoda Więcej